Лікар – ендокринолог займається діагностикою, лікуванням і профілактикою захворювань ендокринної системи. Робота фахівця безпосередньо стосується гормональної регуляції організму та будь-яких порушень цієї функції. Спеціаліст лікує не тільки ці захворювання, але і їх наслідки: проводить корекцію гормонального балансу, відновлює нормальний обмін речовин, усуває статеву дисфункцію тощо.
Підрозділи ендокринології:
Дитяча – стосується проблем росту і статевого розвитку, а також, пов’язаних з ними патологій ендокринної системи дітей і підлітків.
Діабетологія – діагностика, лікування, профілактика цукрового діабету та його можливих ускладнень.
Які захворювання лікує ендокринолог?
- Цукровий діабет.
- Порушення метаболізму кальцію.
- Ендемічний зоб.
- Аутоімунний тиреоїдит.
- Нецукровий діабет.
- Акромегалія.
- Хвороба Іценко-Кушинга.
- Порушення, викликані патологіями ендокринної системи: остеопороз, ожиріння, порушення статевої функції, м’язова слабкість, нервово-психічні відхилення.
Як відбувається прийом?
На первинному прийомі лікар збирає анамнез, дізнається у пацієнта про можливі скарги. Далі проводиться огляд і пальпація щитовидної залози та лімфовузлів, можливий також огляд статевих органів, слухається серце, перевіряється тиск.
В залежності від ситуації та результатів візуального дослідження, лікар може призначити додаткові аналізи: УЗД та МРТ, КТ, пункцію щитовидної залози і т.д.
Необхідно негайно відвідати лікаря-ендокринолога, коли відчувається:
- Слабкість і стомлюваність без видимих причин.
- Тремтіння рук або ніг.
- Порушення менструального циклу.
- Прискорене серцебиття.
- Складно переноситься тепло, холод, підвищена сонливість.
- При великій чи малій вазі.
- Відсутність апетиту.
- Пригнічений настрій.
- Закрепи, нудота, порушення сну.
- Болі в суглобах чи кістках.
- Погіршення стану волосся і нігтів.
- Безпліддя невідомої природи.
Всі ці випадки часто є симптомами поширених ендокринологічних захворювань: порушення вироблення гормонів щитовидної залози, надлишку або нестачі кальцію в крові або інших гормональних патологій.
Перший раз відвідати ендокринолога необхідно при вагітності, перед підбором контрацептивного засобу, з настанням менопаузи у жінок. Крім того, після досягнення 45-50 років і чоловікам, і жінкам необхідний плановий профілактичний огляд для контролю вікових змін.