+38 044 272 22 05, +38 044 272 34 03

Київ, вул. Вознесенський узвіз, 22

office@cimt.com.ua

  • UKR

Хірурги ЦІМТ провели малоінвазивне втручання органів черевної порожнини пацієнту з трансплантацією серця

Активний розвиток трансплантації в Україні призвів до стрімкого збільшення кількості хворих із пересадженими органами. Нині стає очевидним, що такі люди часто потребують високоспеціалізованої медичної допомоги задля вирішення проблем зі здоров’ям, що можуть виникнути на будь-якому етапі після трансплантації та навіть загрожувати життю пацієнта.

Клінічний випадок. 24 вересня 2021 року бригаду хірургів нашого Центру було терміново викликано до хворого М. 58 років, що знаходився на лікуванні в Інституті серця. У 2006 році пацієнту було виконано трансплантацію серця, з 2011 року – хворий на гемодіалізі у зв’язку з хронічною нирковою недостатністю. У вересні 2021 року пацієнту проведено ендопротезування правого кульшового суглоба та стентування артерій пересадженого серця. В ранньому післяопераційному періоді 23 вересня з’явився біль у правому підребер’ї, що досить швидко поширився на інші ділянки живота, супроводжувався нудотою, блювотою, здуттям кишківника та критичним порушенням серцево-судинної діяльності.

Після огляду та дообстеження встановлено, що причина надзвичайно тяжкого стану хворого – гостре гнійне запалення жовчного міхура (гострий деструктивний холецистит) з поширенням інфекції на всі відділи черевної порожнини (перитоніт). Ситуація додатково ускладнювалась як множинними супутніми захворюваннями та медикаментозним пригніченням імунітету, так і порушенням згортання крові через прийом специфічних та життєво необхідних після трансплантації серця ліків. Виконання «відкритого» (через великий розріз черевної стінки) оперативного втручання в умовах розповсюдженого гнійно-запального процесу на перший погляд виглядало логічним та обґрунтованим, проте такий підхід фактично позбавляв хворого шансів на одужання через надвисокі ризики неконтрольованої кровотечі, втрату контролю над поширенням інфекції в умовах зниженого імунітету та інші прогнозовані ускладнення.

Тому консиліумом спеціалістів Інституту серця та ЦІМТ було прийнято рішення про мініінвазивне (лапароскопічне) оперативне втручання. Зважаючи на особливості технічного забезпечення було вирішено виконати операцію в нашому Центрі.

Хворого реанімобілем в супроводі бригади спеціалістів (кардіолог, анестезіолог) Інституту Серця екстрено доставлено в ЦІМТ. Після короткочасної інтенсивної передопераційної підготовки виконано лапароскопічну холецистектомію (видалено жовчний міхур із ознаками гнійно-некротичного запалення), санацію (відмивання від гною та жовчі) та дренування черевної порожнини. Тривалість операції – 80 хвилин. Об’єм крововтрати – 100 мл. Анестезіологічне забезпечення в умовах критичного порушення гемодинаміки – спільною бригадою анестезіологів Інституту Серця та ЦІМТ.

Через добу після операції стан хворого суттєво покращився. Показники серцево-судинної діяльності в нормі, біль в животі не турбує. Пацієнта переведено для продовження лікування до Інституту серця. Перебіг післяопераційного періоду в подальшому – без ускладнень.

Цей випадок наочно засвідчив, що узгоджена та чітко скоординована робота фахівців у складі мультидисциплінарної команди дозволяє ефективно вирішувати завдання щодо лікування найскладніших категорій хворих .​